Mediálna poprava a lynč obvinených1 v kauzách s fatalistickými názvami ako napr.: Víchrica, Búrka, Očistec, Božie mlyny navodzujú dojem, že obvinení v týchto kauzách už „skončili a sú vinní.“
Viacerí z Vás ste sa ma dopytovali, ako vidím ďalší vývoj v týchto káuzách, takže poďme teda in medias res2
Je potrebné uviesť, že na mediálnom lynči obvinených participujú žiaľ aj viacerí novinári takzvaných mienkotvorných médií nielen bulvárnymi a zavádzajúcimi titulkami svojich článkov (čo by sa dalo za istých okolností akceptovať, kedže v dobe mediálneho pretlaku všetkých možných informácii je nutné čitateľa zaujať „dobrým“ titulkom) ale nie je celkom košér, keď títo novinári následne aj v samotnom článku nepodávajú úplný sumár im známych informácií (napriek tomu, že nimi evidentne disponujú z príslušných spisov), ale naopak ich selektujú a snažia sa podsunúť čitateľovi ako objektívny fakt, že vina obvinených v týchto kauzách je už istá.
K týmto kauzám sa vyjadrovali už aj naslovovzatí odborníci. Napr. bývalý vyšetrovateľ a v súčasnosti advokát JUDr. Vačok alebo bývalý generálny advokát Súdneho dvora Európskych spoločenstiev a v súčasnosti predseda súdnej rady SR JUDr. Mazák.
Obaja experti sa vyjadrili v tom zmysle, že je otázne, či nakoniec budú všetci obvinení v týchto kauzách aj právoplatne odsúdení. Tento názor expertov, ctiacich si dôsledne prezumpciu neviny je tak v ostrom protiklade s mediálnymi výstupmi viacerých tzv. mienkotvorných novinárov, ktorí vinu obvinených v OČISTCI prezumujú, hoc základná právna zásada v trestnom konaní je prezumpcia neviny a tá sa týka aj obvinených v kauze „OČISTEC“.
Na základe mojej skromnej právnickej praxe (cca. 20 rokov) si dovolím vyjadriť svoj názor ako advokát tiež obdobne ako ho mohli vyjadriť vyššie menovaní a to všeobecne k základným „pozíciám“ a „výstupom“ v trestnom procese:
1. je vysoko pravdepodobné, ak nie isté, že všetci tzv. kajúcnici budú právoplatne odsúdení. Ich tresty bude s veľkou pravdepodobnosťou vzhľadom na ich priznanie výrazne nižšie ako by boli, ak by im ich „vina“ bola riadne a procesne dokázaná.
(Platí: priznanie je poľahčujúca okolnosť, ale istý trest)
2. je vysoko pravdepodobné, že väčšina, ak nie všetci z tých, ktorí sa nepriznajú k vine, nebudú právoplatne odúdení.
(Platí: Zásada in dubio pro reo, ktorá je špecifickým výrazom zásady prezumpcie neviny, vyžaduje, aby sudcovia nevychádzali z predpojatého presvedčenia, že obžalovaný spáchal čin, ktorý je mu kladený za vinu, aby dôkazné bremeno spočívalo na obžalobe a aby prípadné pochybnosti boli využité v prospech obžalovaného)
To, že niektorí obvinení v kauze Očistec skončili vo väzbe neznamená, že obvinení sú vinní ako sa snažia vsugerovať verejnosti viacerí novinári. Rozhodnutie o väzbe totiž nie je rozhodnutím o vine či nevine obvineného. Súd sa preto pri rozhodovaní o väzbe nezameriava na hodnotenie viny, obhajoby obvineného alebo dôkazov spôsobom upraveným v § 2 ods. 12 Tr. por., ale skúma predovšetkým to, či sú splnené materiálne a formálne podmienky väzby (II. ÚS 626/2016).
V tejto súvislosti je snáď vhodné ešte pripomenúť, že v tomto štádiu trestného konania možno vychádzať i z takých dôkazov, ktoré neskôr (ak bude podaná obžaloba) nebudú z procesného hľadiska použiteľné v konaní pred súdom.
Zároveň je potrebné uviesť, že nejednoznačnosť a značná rozpornosť výpovedí svedkov bez toho, aby boli tieto výpovede podporené ďalšími objektívnymi, hodnovernými a nespochybniteľnými dôkazmi tvoriacimi ucelenú a logicky vzájomne obsahovo korešpondujúcu reťaz dôkazov, môže vyvolať vážne pochybnosti o možnosti ustálenia nepochybného záveru o tom, že ten-ktorý obžalovaný žalovaným skutkom naplnil pojmové znaky toho-ktorého trestného činu a spolu s prirodzenými ľudskými pochybeniami a chybami, možnými procesnými pochybeniami na strane OČTK počas dlhoročného trvania trestného konania a predpokladanou aktívnou profesionálnou činnosťou advokátov obvinených môj názor je uvedený vyššie.
Je preto namieste apelovať, aby predovšetkým novinárska obec tzv. mienkotvorných médii dôsledne dbala na ustanovenie článku 503 Ústavy Slovenskej republiky aj u obvinených v kauze Očistec a nevzbudzovala falošné nádeje verejnosti, ktoré sa po rokoch môžu premeniť na ešte väčšiu frustráciu potvrdzujúcu neexistenciu právneho štátu s možnými nedoziernými následkami na demokratické zriadenie Slovenskej republiky a členstvo Slovenska v Európskej únii.
Záverom tiež dovoľujem si uviesť, že právny Očistec je skoro vždy odlišný od Očistca božieho, rovnako ako spoveď pred smrťou je skoro vždy odlišná od výpovede obžalovaného, ktorý bol právoplatne spod obžaloby oslobodený.
In dubio pro reo…
1Podľa čl. 50 ods. 1 ústavy Slovenskej republiky len súd rozhoduje o vine a treste za trestné činy. „Každý, proti komu sa vedie trestné konanie, považuje sa za nevinného, kým súd nevysloví právoplatným odsudzujúcim rozsudkom jeho vinu“ (čl. 50 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky).
2VZHĽADOM na extrémnu situáciu, kde okolnosti a informácie nasvedčujú o totálnom zlyhaní viacerých orgánov verejnej moci Slovenskej republiky, rozklade právneho štátu a existencií vážnych podozrení, že najmä, nie však iba tajné služby svojou ne/činnosťou namiesto ochrany demokratických hodnôt našej spoločnosti svojou ne/činnosťou demokratickú spoločnosť rozkladali/jú a/alebo deštruovali/ujú považujem za čiastočne zmysluplné aplikáciou článku 26 Ústavy Slovenskej republiky informovať širokú verejnosť, OČTK ako aj ďalšie subjekty monitorujúce moju osobu o závažných zisteniach a informáciách, ktoré v celom ich kontexte a komplexe ako sú uverejnené na tomto blogu https://gurtlervlado.blog.pravda.sk a web stránke www.gurtler.sk môžu napomôcť k tomu, aby ustanovenie článku 1 Ústavy Slovenskej republiky aj reálne platilo.
aj Kováčik sa dopusti " ťažkého zločinu",... ...
Jankovská sa "dopustila" zločinu ...
ale však pán Lipšic už úspešne pracujú ...
*Súdružka Lentočka... Nevieš, že prečo ...
fúrik, s vašimi primitívnymi výlevmi si ...
Celá debata | RSS tejto debaty